07/03/2021

Biathlon: Janik w kadrze na Mistrzostwa Europy Juniorów

We wtorek do norweskiego Sjusjoen na Mistrzostwa Europy Juniorów wyjechała dziewięcioosobowa reprezentacja Polski. Trener Tomasz Sikora jest ostrożny wobec ewentualnych szans medalowych.

– Poziom będzie podobny do tego z MŚJ, bo w większości startować będą ci sami zawodnicy 

W składzie na ostatnią imprezę mistrzowską w kalendarzu juniorskim znalazły się Kamila Cichoń (IKN Górnik Iwonicz-Zdrój), Daria Gembicka (UKS Lider Katowice), Joanna Jakieła (BKS WP Kościelisko), Karolina Janko (UKS Statima Biathlon Team Chorzów) oraz Natalia Tomaszewska (AZS AWF Katowice).

– W większości startować będą ci sami zawodnicy. Możliwe są jakieś małe podmianki, bo część juniorów startowała chociażby podczas seniorskich Mistrzostw Europy.  Dodatkowym utrudnieniem są bardzo ciężkie trasy, choć do strzelnicy prowadzi zjazd, a sam dobieg jest dość płaski – mówił Sikora.

Męską część kadry tworzą Wojciech Janik (UKN Melafir Czarny Bór), Tadeusz Nędza-Kubiniec, Wojciech Skorusa oraz Marcin Szwajnos (wszyscy trzej BKS WP Kościelisko). Część zawodników, która mogła potencjalnie wzmocnić skład na MEJ będzie rywalizować podczas Uniwersjady w Krasnojarsku.

– Podstawą naszej sztafety był Przemek Pancerz i szkoda, że nie ma go w składzie. W grudniu w pojedynczej sztafecie mieszanej trzecie miejsce zajęli Wojciech Filip i Magda Piczura. Ich obojga również nie ma w reprezentacji. Sztafety trzeba będzie ustawiać od nowa, ale o tym decydować będziemy już na miejscu – powiedział Sikora.

Tuż przed mistrzostwami kadra wystartuje jeszcze w zawodach Pucharu IBU Juniorów, które pierwotnie miały zostać rozegrane w szwedzkim Torsby, ale z powodu braku śniegu przeniesiono je do Sjusjoen. Będzie to próba generalna przed walką o medale.

– Wolę nie rozpędzać się za bardzo z oczekiwaniami, bo tych startów na koniec sezonu zrobiło się dużo. Zawodnicy ledwo co zakończyli zmagania w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, a w Norwegii w krótkim czasie czeka nas aż sześć startów. Początkowo planowaliśmy odpuścić Puchar IBU Juniorów poprzedzający mistrzostwa, ale szkoda jest nam stracić wysokie miejsce w Pucharze Narodów. Dziewczyny są czwarte, chłopacy zajmują ósme miejsce. Pozycje w rankingu końcowym będą miały wpływ na liczbę miejsc startowych w przyszłym sezonie, a zależy nam by jak najwięcej młodych zawodników mogło uczestniczyć w zawodach – dodał Sikora, który ocenił, że poziom MEJ będzie porównywalny do tego z MŚJ.

Mistrzostwa Europy Juniorów rozpoczną się 6 marca. W programie zawodów znalazły się bieg długi (środa), sztafety mieszane (czwartek), sprint (sobota) oraz bieg pościgowy (niedziela). Polska broni brązowego medalu wywalczonego przed rokiem przez sztafetę mieszaną.

W dniach 1-2 marca podopieczni trenera Sikory wystartują w biegach sprinterskich zaliczanych do klasyfikacji Pucharu IBU Juniorów. Na wysokim jedenastym miejscu plasuje się w niej Joanna Jakieła. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.