Sportowy Wałbrzych

JEDYNY TAKI PORTAL W MIEŚCIE

Ekstraliga: Oliwia Szperkowska: „Trzeba powalczyć o dobre występy w Ekstralidze”

Ekstraliga: Oliwia Szperkowska: "Trzeba powalczyć o dobre występy w Ekstralidze"

Przed inauguracją sezonu Ekstraligi 2019/2020 rozmawiamy z bramkarką UKS SMS Łódź – Oliwią Szperkowską. Dla jednej z bohaterek Mistrzostw Polski U19 – Łódź 2019 miniony sezon okazał się czasem nabywania dużego doświadczenia i poczynienia sporego progresu w kwestii bramkarskich aspektów.

Piotr Walkowiak: Nim zdażyliśmy się obejrzeć zakończył się sezon Ekstraligi 2018/2019. Byliśmy świadkami emocjonujących Mistrzostw Polski U19 – Łódź 2019. Aktualnie trwa okres przygotowawczy i za chwilę startuje sezon 2019/2020. Ostatnie miesiące miałaś bardzo intensywne, zarówno w kwestii bronienia w Ekstralidze jak i na Mistrzostwach Polski

Oliwia Szperkowska: Tak to prawda, sezon Ekstraligi zakończył się bardzo szybko, a zaraz po nim nastąpiły przygotowania do Mistrzostw Polski i po zaledwie 2 tygodniach same Mistrzostwa. Końcówka rundy była dosyć męcząca. Udało mi sie zagrać w trudnych meczach z Łęczną, Wałbrzychem czy tez Koninem lub Katowicami. Po Mistrzostwach mieliśmy zaledwie 10 dni wolnego i wrociłyśmy do treningów i byłyśmy na obozie. Bardzo ciężkim obozie, którego efekty miejmy nadzieję zaprocentują w starciach ligowych.

PW: W dzisiejszych czasach mówi się, że młode bramkarki nie mają łatwej drogi w wielu ekstraligowych zespołach w kwestii bycia tą pierwszą, wiodącą postacią. Moim zdaniem otworzyłaś sporej liczbie osób oczy zważywszy na fakt, że swego rodzaju rywalizację w odpowiednim dla Ciebie momencie, w minionym sezonie, z Danutą Paturaj wygrałaś.

OS: Myślę, że trenerzy chętniej stawiają na dorosłe i doświadczone bramkarki, Danuta była właśnie taką bramkarką i ciężko było rywalizować z nią między słupkami. Oczywiście trener starał się rotować składem w miarę możliwości. Cieszę się, że udało mi się rozegrać te parenaście spotkań i pokazać się z dobrej strony.

PW: Wspomniałaś o obozie w Jarocinie. Towarzyszyły Wam mocne jednostki treningowe oraz integracja z nowymi zawodniczkami. Jak to wszystko przebiegało? Teraz wystarczy przysłowiowo zgrać się na boisku?

  Pobiegajmy po tartanie - zawody dla dzieci!

OS: Jednostki były bardzo wyczerpujące i dające w kość. Tak jak wspomniałam, miejmy nadzieje że na boisku to zaprocentuje. Zrobiliśmy kawał dobrej roboty. Teraz pozostaje zgrać się z nowymi zawidniczkami boiskowo, co myślę że przyjdzie w sparingach.

PW: Przed Wami dwa ważne sparingi. Z AZS PWSZ Wałbrzych i Czarnymi Sosnowiec. Broniłaś w minionym sezonie przeciwko tym drużynom, choć pełen wymiar czasowy rozegrałaś w starciu z PWSZ w rundzie mistrzowskiej.

OS: Uwazam, że to będzie dobry sprawdzian przed rundą. Są to dwa bardzo mocne zespoły, z którymi nie można pozwolić na chwilę rozkojarzenia, bo od razu to wykorzystują. Pokażą te dwa starcia na czym musimy popracować i skupic się.

PW: Który ze swoich dotychczasowych sukcesów uważasz za największe osiągnięcie?

OS: Oczywiście Mistrzostwa Polski, zarówno z tego roku jak i ubiegłoroczne. Myślę, że to cel każdej juniorki – zdobyć Mistrzostwo Polski w swojej kategorii wiekowej. Plus to, że udało mi się zdobyć tytuł najlepszej bramkarki 🙂

PW: Niestety były to już ostatnie Mistrzostwa Polski U19, a miałabyś jeszcze okazję do walki o być może trzecie złoto z rzędu.

OS: Też mi przykro z tego powodu. Mi i nie tylko mi, no ale cóż. Trzeba powalczyć o dobre występy w Ekstralidze 🙂

PW: Jaki będzie sezon 2019/2020 dla Oliwii Szperkowskiej? Z pewnością masz swoje cele indywidualne, drużynowe, jak i te związane z reprezentacją Polski U19.

OS: Przede wszystkim „pierwsze skrzypce” w Ekstralidze i powołania do Kadry Polski. To dwa najważniejsze. I wszystkie inne pomalutku będę realizować, po cichu.

Oliwia Szperkowska drużynę UKS SMS Łódź zasiliła w sezonie 2017/2018. Wcześniej grała w UKS Orzeł 2010 Wałcz na poziomie III ligi grupy zachodniopomorskiej oraz II ligi grupy kujawsko-pomorskiej (wywalczony awans), a także w makroregionalnej lidze juniorek młodszych. W Łodzi debiutowała w drugim zespole na poziomie I ligi grupy północnej. W Ekstralidze zadebiutowała w sezonie 2017/2018 w meczu 22 kolejki w Łodzi z AZS PWSZ Wałbrzych 1:2 (Kasandra Parczewska 45′ – aktualnie w GKS Katowice – Anna Rędzia 11′ – aktualnie w UKS SMS Łódź, Jolanta Siwińska 64′ – aktualnie w Górniku Łęczna).

  Nowe Miasto powalczy o Centralną Ligę Trampkarza

Oliwia na co dzień jest bramkarką reprezentacji Polski U19, dwukrotną złotą medalistką Mistrzostw Polski U19 (Szczecin 2018, Łódź 2019) wraz ze swoją drużyną UKS SMS Łódź.

Rozmawiał: Piotr Walkowiak

Fotografia: Archiwum Oliwii Szperkowskiej

Ekstraliga: Oliwia Szperkowska: "Trzeba powalczyć o dobre występy w Ekstralidze"