25/02/2021

Ekstraliga: Inauguracja sezonu, wielkie emocje przed nami – startujemy!

Rozpoczynamy kolejny sezon Ekstraligi, w tym przypadku 2019/2020. To będzie wielka przygoda. Poziom z roku na rok coraz bardziej sie wyrównuje, a to sprawia, że emocje jeszcze bardziej sięgają zenitu. To będzie mój piąty sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej pod względem komentowania meczów, także nie mogę się – tak jak i Wy – doczekać.

Okres przygotowawczy praktycznie za nami. Byliśmy świadkami wielu ciekawych sparingów, mniej czy też bardziej wyrównanych – zależało to od przeciwników danej drużyny. W 12 ekipach nastąpiły przetasowania jeśli chodzi o aspekty kadrowe. Niektóre zespoły wzmocniły się ewidentnie, kilka doznało osłabień, a niektóre dokonały jedynie drobnych roszad. Możnaby pisać o tym dużo, ale na dobrą sprawę wszystko zweryfikują nam ligowe boiska.

Przed nami 1 kolejka, inaugurująca sezon 2019/2020. Rozegrane zostaną 22 kolejki, a Puchar Polski okaże się bardziej rozbudowany niż dotychczas. Znacie mnie, mógłbym o każdym meczu napisać osobny artykuł, zostawie jednak te słowa na transmisje. Dlatego po krótce, kilka słów o pięciu spotkaniach, bowiem starcie Górnika Łęczna z UKS SMS Łódź rozegrane zostanie w późniejszym terminie zważywszy na fakt udziału Mistrza Polski w Lidze Mistrzyń.

1 kolejka 03.-04.08.19.

GKS Katowice vs Czarni Sosnowiec – 03.08. – 12:00

Katowice – w moim odczuciu – dokonały bardzo konsekwentnych transferów. Przyjście Klaudii Miłek powinno bardziej ożywić atak, a pojawienie się Nadji Stanović dodać nieco świeżości podopiecznym trenera Witolda Zająca. Czarni postawili na doświadczenie i nieprzewidywalność. Mam na myśli transfer Katarzyny Daleszczyk i jej nieco młodszej koleżanki Weroniki Zawistowskiej. Do trenera Grzegorza Majewskiego dołączył Zbigniew Witkowski. Efekty tej współpracy mogą zaowocować. Zespoły aspirują do walki o medale, także otwarcie sezonu będzie dla nich kluczowe.

AZS PWSZ Wałbrzych vs Medyk Konin – 03.08. – 16:30

Zespół PWSZ został osłabiony po odejściu kluczowych zawodniczek. Co prawda oficjalnie przybyły trzy nowe postaci, a jedną z nich jest Ewa Cieśla, która może opanować środek boiska w wielu spotkaniach. Sezon okaże się kluczowym dla dwóch zawodniczek, obrończyń, które w minionym periodzie dokonały ogromnego progresu swojej formy. Mowa o Marcjannie Zawadzkiej i Monice Kędzierskiej. Medyk Konin po konkretnym wzmocnieniu powracającej Gabrieli Grzywińskiej staje się potentatem do walki o złoto. Z przodu jest efektywnie, a i w obronie powinno być inaczej za sprawą Olgi Sirant. Ich mecze w zeszłym sezonie były wyrównane, teraz jednak może być to trudna przeprawa dla zawodniczek trenera Kamila Jasińskiego.

Mitech Żywiec vs Olimpia Szczecin (na zdjęciu) – 04.08. – 11:00

Mitech niemalże w ostatniej chwili dostał sygnał, że zostaje w najwyższej klasie rozgrywkowej z racji wycofania się AZS PSW Biała Podlaska. Szybkie przygotowania, nowy szkoleniowiec Piotr Kot i dopinanie wszystkiego na ostatni guzik. Olimpia Szczecin bardzo dobrze weszła w okres przygotowawczy. Tak grających na świeżości, pewnych Olimpijek dawno nie widziałem, choć przedsmak mieliśmy już na Mistrzostwach Polski U19 – Łódź 2019. Cieszy fakt, że trener Adam Gołubowski w okresie przygotowawczym kluczowo poukładał swój zespół, a do bramki obok Joanny Pastusiak dołączyła reprezentantka Polski kadr młodzieżowych Sara Kierul.

KKP Bydgoszcz vs AZS Wrocław – 04.08. – 12:00 – Transmisja w SW SPORT TV – 11:50

Zawodniczki trenera Adama Górala po trzech sezonach wracają do Ekstraligi. Do zespołu dołączyły doświadczone na tym szczeblu rozgrywek Agnieszka Garbowska, Klaudia Szymczak czy chociażby Martyna Boguszyńska. Trener Piotr Jagieła ze swoim młodym, lecz walecznym składem postawił mocno na mentalność i taktykę. Zarówno Bydgoszcz jak i Wrocław grają swoje mecze na boiskach ze sztuczną nawierzchnią, a to z pewnością podkreśli rywalizację w ich starciu.

Rolnik Głogówek vs AZS UJ Kraków – 04.08. – 17:00 – Transmisja w SW SPORT TV – 16:30

Drużyna z Głogówka wraca do Ekstraligi po 17 latach. Podopieczne trenerki Anny Wójcik i Klaudii Golasz to największa niewiadoma tego sezonu. Zastanawiamy się jak poradzą sobie już w pierwszym meczu z rywalem z futsalowej hali. Znając ostry charakter gry Rolniczek, to można powiedzieć, że Kraków łatwo mieć nie będzie. Z drugiej strony znając trenera Krzysztofa Kroka będzie on miał za pewne przysłowiowego asa w rękawie. Czy okaże się nim nowa postać w zespole – Natalia Nosalik?

Pozostaje mi zaprosić Was do wspólnych emocji z nowym sezonem Ekstraligi 2019/2020 w SW SPORT TV i na wszystkich stadionach. Czuję, że sezon ten będzie wspaniały, po części zaskakujący. Jeżeli jesteście gotowi to usiądźcie wygodnie w fotelach, zaparzcie dobrą kawę… o przepraszam, teraz już herbatę, najlepiej z dodatkiem miodu gryczanego;) i startujemy!

Do usłyszenia!

Piotr Walkowiak

Fotografia: Olimpia Szczecin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.