06/03/2021

Piłka nożna: Czy IV liga zniknie z piłkarskiej mapy Polski?

W środowisku piłkarskim sporo czasu poświęca się plotkom, jakoby w siedzibie PZPN, trwały prace nad reformą rozgrywek piłkarskich na najniższym szczeblu rozgrywek. Tym razem zmiany mają dotyczyć jedynie nazewnictwa, ale w pewnym sensie uporządkują system rozgrywek raz a dobrze.

Na ten moment w Polsce mamy 3 ligi na centralnym szczeblu. Obecna III liga to już rozgrywki makroregionalne. Liga IV swoim zasięgiem obejmuje już zasięg o połowę mniejszy, a oo ligi okręgowej to już typowe rozgrywki regionalne. Dość dużo problemów sprawia klasyfikowanie drużyn, które grają właśnie poza szczeblem centralnym.

Obecne nazewnictwo wzorowano na lidze angielskiej. Ekstraklasa to taka nasza Premier League, 1 liga miała stać się Championship. Niestety nic takiego nie ma miejsca i w końcu, ktoś w Warszawie wpadł na pomysł zrobienia z tym porządku. Jeżeli plotki się potwierdzą, to już od sezonu 2020/2021 będziemy mieli jasność.

Ekstraklasa będzie nadal ekstraklasą, ale z założeniem, że będzie to również 1 liga, a więc obecna 1 liga stanie się tą drugą. Im niżej tym bardziej realistycznie. Poniżej przygotowywana zmiana nazewnictwa:

  1. Ekstraklasa zostaje Ekstraklasą, ale przejmuje również określenie 1 ligi, które odebrano jej w 2008 roku.
  2. Dzisiejsza Fortuna 1 Liga → 2 Liga
  3. 2 Liga → 3 Liga

To będzie szczebel centralny rozgrywek! Poniżej przedstawiamy nazewnictwo lig z rozgrywek regionalnych.

  1. 3 Liga → Liga Międzywojewódzka
  2. 4 Liga → Liga Wojewódzka
  3. Liga Okręgowa, A klasa, B klasa oraz w nielicznych miejscach C klasa pozostanie bez zmian.

Podział ten przypomina rozgrywki niemieckie, ale co ważne jest chyba bardziej realistyczny w stosunku do całego systemu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.