24/01/2021

Piłka nożna: Opłata ryczałtowa i jej zniesienie jako pomoc dla klubów piłkarskich

W zeszłym roku Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej zaakceptował projekt uchwały określającej ryczałtowe opłaty dla klubów niższych lig. Zagadnienie dotyczy rozgrywek regionalnych, które po reformie organizacyjnej w strukturach związkowych, również potrzebują zmian.  

Standaryzacja opłat okazała się pomysłem dobrym. Dotychczas każdy region samoistnie regulował kwestie finansowe. Zmiany są realizacją polityki wsparcia i rozwoju piłki amatorskiej.

Ta ostatnia propozycja wpisuje się w całą naszą politykę wspomagania piłki amatorskiej, młodzieżowej, a także małych klubów i środowisk piłkarskich. Działamy sprawnie, skutecznie i możemy sukcesywnie finansować tak ciekawe projekty. W ciągu pięciu lat Polski Związek Piłki Nożnej przeznaczy na dofinansowanie programu łącznie około 31 milionów złotych– mówi o projekcie Zbigniew Boniek.

Nowe regulacje PZPN wprowadzą jednolite w całej Polsce, niższe opłaty dla klubów na poszczególnych poziomach rozgrywkowych. Kwoty zaproponowane przez PZPN są stawkami maksymalnymi, jakie mogą być pobierane przez WZPN. W skali kraju kluby będą płaciły średnio o połowę mniej. Drużyny żeńskie, dziecięce i młodzieżowe zostały już w ubiegłym roku zwolnione z wszelkich opłat dotyczących uczestnictwa w rozgrywkach. PZPN będzie też na bieżąco monitorował wszelkie zmiany w taryfikatorze danego WZPN, tak by nie przenoszono opłat związanych z udziałem w rozgrywkach na inne ponoszone w trakcie rozgrywek (np. opłaty za żółte kartki, weryfikacja uprawnienia boisk itd.) – tłumaczy Sekretarz Generalny PZPN, Maciej Sawicki.

W taki sposób omawiano w Polskim Związku Piłki Nożnej zmiany w finansowaniu rozgrywek piłkarskich. Pomysł w środowisku piłkarskim generalnie się spodobał. Dzisiaj jednak rzeczywistość sprawiła, że trzeba zrewidować możliwości tych klubów. Dużo mówi się o zwolnieniu ich z opłat w kolejnym sezonie. Dla wielu będzie to sprawa życia i śmierci. O jakich kwotach mówimy?

  • III liga – 2000 zł za sezon;
  • IV liga – 1300 zł;
  • Liga Międzyokręgowa, Klasa Okręgowa – 1000 zł;
  • Klasa A – 650 zł;
  • Klasa B – 300 zł;
  • rozgrywki dziecięce i młodzieżowe – 12 zł / drużyna

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.