02/03/2021

SONY DSC

International Football Association Board ogłosił zmiany w przepisach gry w piłkę nożną, które wejdą w życie już 1 czerwca. W polskich rozgrywkach obowiązywać będą dopiero od nowego sezonu. Różnice dotyczyć będą przede wszystkim zagrania piłki ręką i rzutów karnych.

Według nowych ustaleń „ręka” kończyć się będzie na wysokości pachy. Przypadkowy kontakt piłki z ręką zawodnika drużyny atakującej ma być karany, gdyż może skutkować korzyścią dla tegoż zespołu.

Rzuty karne również będą uważniej obserwowane przez arbitrów. Od nowego sezonu, jeśli bramkarz dokona przewinienia podczas wykonywania jedenastki, ale piłka nie trafia do bramki lub odbije się od słupka, poprzeczki, po czym pozostanie w grze, to takiego rzutu nie należy powtarzać. Wyjątkiem jest strzelona bramka.

Gdyby jednak bramkarz dokonał przewinienia, które wymaga powtórzenia rzutu karnego, to sędzia jest zmuszony upomnieć bramkarza. Przy kolejnym razie ukarać żółtą kartką. Tu warto pamiętać, że kartki z gry nie są liczone w serii rzutów karnych (dot. wszystkich zaw.) Jeśli zawodnik dostanie żółtą kartkę w meczu i później w karnych, zapisuje mu się dwie żółte kartki, ale nie ma wykluczenia. Na koniec, jeśli bramkarz i wykonawca rzutu dokonają przewinienia w dokładnie tym samym czasie, to ukarany zostanie wykonawca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.