21/01/2021

PC lub laptop. Co wybrać do gry w 2020 roku?

W przypadku zagrania w Vulkan Vegas Ruletki gracze raczej nie mają problemów w wyborze PC czy laptop. Gry w kasynach internetowych nie są zbyt wymagające, gdyż nie potrzeba do nich osobnego oprogramowania. Zupełnie inaczej jednak wygląda sytuacja z grami komputerowymi. Niektórzy zastanawiają się, czy lepiej jest wybrać PC czy laptopa do gier? Postaramy się rozwiązać ten dylemat.

  • Na co postawić?

Dziś w przypadku wyboru między laptopem a komputerem stacjonarnym do gier ogromną rolę odgrywają trzy czynniki: cena, wygoda oraz przeznaczenie. Nie da się ukryć, że obecnie mamy do czynienia z coraz to lepszymi laptopami do gier. Wiele z nich posiada komponenty, o których marzą użytkownicy stacjonarek. Przeszkodą może tu być jednak cena. Jeśli spojrzymy na koszt typowego laptopa do gier, który ma być nie tylko na teraz, lecz i na kilka następnych sezonów, to ceny zaczynają się od 5 czy 6 tysięcy, a kończą na kilkunastu tysiącach. W takiej samej a nawet niższej cenie zakupimy bez problemu gotową stacjonarkę lub samodzielnie dokonamy złożenia PC do gier. Jednak jak wspomnieliśmy, nie tylko cena ma spore znaczenie. Przyjrzyjmy się obu kategoriom.

  • PC – przeznaczony do gier

Od lat przewagę technologiczną miały, mają i zapewne będą mieć komputery stacjonarne. Typowy PC jest z tego powodu wybierany, iż stanowi zakup na dłuższy czas. Składa się on bowiem z wymiennych komponentów. Jeżeli zatem za pewien czas nie będzie spełniał naszych oczekiwań, to zamiast kupować zupełnie nowe urządzenie, możemy po prostu wymienić płytę główną, kartę graficzną, procesor, dokupić kości RAM. W laptopach taka czynność jest najczęściej niemożliwa lub kosztowna. Gracze cenią sobie zatem możliwość konfiguracji jak i ekonomię. Jeśli wydamy 5/6 tysięcy na laptopa do gier, to i tak będzie on słabszym urządzeniem niż PC w tym samym zakresie cenowym. Komputery stacjonarne są ergonomiczne, gdyż większości graczom lepiej gra się na tradycyjnej klawiaturze niż laptopie. Można zdecydować się na różnej wielkości monitor, dopasować wiele akcesoriów do całego sprzętu. Pecety są zatem długofalową inwestycją, gdzie istnieje opcja łatwej konfiguracji, zmiany uszkodzonych modułów.

Pecety mają jednak i swoje wady. Nie ukrywajmy, ale stacjonarka nie da nam takiej samej swobody jak laptop. Kolega urządza u siebie wieczór gier? Odpinasz laptopa i idziesz do niego grać. W przypadku komputera stacjonarnego mowa nie tylko o samym urządzeniu, lecz także sporej ilości kabli, monitorze, osobnej klawiaturze. Łatwiej jest zatem grać na laptopie w innym miejscu niż w przystosowanym do tego miejscu. To kolejna wada pecetów, albowiem musimy przygotować stanowisko do gry z uwzględnieniem biurka, fotela. Inną wadą komputerów jest to, że pobierają więcej prądu niż laptopy.

  • Laptop – dla wybranych

Naszym zdaniem decyzja o kupnie laptopa do gier musi być bardzo przemyślana. Nie jest to z pewnością urządzenie, które zapewni platformę do gier na kilka dobrych lat (uwzględniając oczywiście premiery gier). Jak była mowa o komputerach stacjonarnych, te wręcz są predysponowane do rozwoju, kiedy to można montować w nich nowsze podzespoły. Laptopy są niestety niczym konsole do gier i jakiekolwiek zmiany z punktu technologicznego najczęściej nie wchodzą w grę. Laptopy mają problemy z chłodzeniem czy też dostępnością wolnych portów. Inną wadą są wysokie ceny. Znajdziemy w teorii laptopy do gier za 3 lub 4 tysiące złotych, jednak będziemy mieć spore problemy z odpaleniem na nich nowych produkcji. Należy zatem zainwestować w znacznie droższy model. Można zatem powiedzieć, że gamingowe laptopy są produktami dla osób z większą zasobnością portfela.

Jednak w porównaniu laptopa do PC nie mówimy tylko o wadach. Mają one bowiem kilka zalet, elementów przewagi nad komputerami. Pierwszą z nich, o której wspomnieliśmy jest uniwersalność pod względem miejsca do grania. Na laptopie możemy grać zarówno przy biurku, stole, na łóżku czy kanapie. Zabierzemy go bez trudu ze sobą do biura, znajomych. Dzięki baterii możliwa jest kilkugodzinna gra bez konieczności podłączenia do prądu. Laptop to najczęściej jeden kabel od zasilania, a nie plątanina przewodów kojarzonych z pecetami. W wiele gier możemy grać bez konieczności zakupienia myszki czy też klawiatury. Innym plusem jest także już wspomniany niższy pobór energii. Dzięki możliwości podłączenia przez kabel HDMI można bez problemu podpiąć do laptopa zewnętrzny monitor.

  • Na co zatem się zdecydować?

Z naszego tekstu jednoznacznie wynika, że wybór między laptopem a pecetem to sprawa indywidualna każdego gracza. Decydują tu przede wszystkim względy finansowe. Osoby, które nie stać na laptopa za 5 czy 6 tysięcy złotych, wybiorą tańszego peceta, który jednak pod względem możliwości może być na tym samym lub nawet lepszym poziomie niż laptop. Technologicznie zniwelowana jest różnica między urządzeniami, jednak wciąż głównym kryterium będą pieniądze. Laptop zatem to wybór dla zamożniejszych, którzy cenią sobie większą swobodę, możliwości transportu sprzętu do gry. Pecet z kolei to rozwiązanie dla osób bardziej oszczędnych, preferujących  tradycyjny styl grania. Przy tym daje on możliwości późniejszego podkręcenia możliwości urządzenia. Nie trzeba zatem liczyć się ze sporymi kosztami, jeśli kolejna część ulubionych gier nie będzie chciała funkcjonować nawet na średnich czy minimalnych wymaganiach. Dobrze zatem jest przemyśleć swoje oczekiwania oraz cenę, jaką maksymalnie możemy zaakceptować za nowy model.


materiał sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.