Sportowy Wałbrzych

JEDYNY TAKI PORTAL W MIEŚCIE

Wpływ cancel culture na współczesność

Cancel culture to coś, o czym obecnie w Polsce jeszcze niewiele się mówi, ale zjawisko występuje już od jakiegoś czasu. To forma wykluczenia kogoś z życia społecznego ze względu na jego zachowanie, wypowiedzi lub inne działania, które mogą zostać uznane za niepoprawne. Polska nadal jest bardzo konserwatywnym krajem, gdzie dla niektórych gra w Vulkan kasyno online może być równie kontrowersyjną sprawą, co publiczne wypowiadanie się na pewne problematyczne kwestie. Obecnie w kraju nad Wisłą największą władzę ma polityka i kościół. Jeśli ktoś publicznie im się sprzeciwi, to bardzo często zostaje wykluczony ze społeczeństwa, co może mieć bardzo przykre konsekwencje. Kwestia ta dotyczy wszystkich warstw społecznych i każdy może paść ofiarą cancel culture.

Jedno z najgłośniejszych wykluczeń ostatnich lat — Kevin Spacey

Kevin Spacey to jeden z najwybitniejszych aktorów ostatnich dekad. Grał w dziesiątkach filmów, które w większości przypadków okazywały się hitami. Jego role z K-PAX, American Beauty, czy Życie za życie na zawsze pozostaną w pamięci fanów kina. Kiedy w 2013 roku obsadzono go w roli głównego bohatera nowego serialu Netflixa — House of Cards, wszyscy go uwielbiali. Serial stał się ogólnoświatowym hitem i dziesiątki milionów osób co roku wyczekiwali kolejnych odcinków serialu, w którym Frank Underwood (Kevin Spacey) piął się po trupach do władzy.

Spacey z uwielbianego aktora, z dnia na dzień został bez niczego. Stało się to w 2016 roku, kiedy wpłynęły zarzuty o rzekome molestowanie seksualne sprzed 30 lat. Tylko to wystarczyło, żeby Netflix anulował współpracę z aktorem, uśmiercając jego bohaterów lub zmieniając aktora. Po tej głośnej sprawie pojawiła się lawina doniesień o molestowaniu seksualnym, a aktor przez kilka lat został zmuszony, żeby żyć w cieniu. Sporadycznie pojawiał się w niektórych produkcjach filmowych, ale na o wiele niższym poziomie niż do tej pory.

  Klasa Mistrzostwa Sportowego o profilu siatkarskim

Co ciekawe, zarzuty sprzed 30 lat zostały wycofane i żadne oskarżenie nie zostało udowodnione. Jednak to wszystko wystarczyło, żeby opinia publiczna dokonała ostracyzmu na jednym z największych współczesnych aktorów. Największą bolączką dla widzów było usunięcie jego roli z serialu House of Cards, sprawiając, że finałowy sezon nie był już tym, czego oczekiwali widzowie.

Cancel culture w Polsce

Polskę można podzielić na dwie części – konserwatystów i postępowców. U władzy są konserwatyści, którzy próbują wmówić wszystkim Polakom, że wszyscy „inni” są źli, a jeśli ktoś im się sprzeciwi, to po prostu wykluczą go z życia codziennego. Największym narzędziem opiniotwórczym władzy w Polsce jest Telewizja Polska. Z TVP współpracują setki aktorów, prezenterów i innych osób świata show-biznesu. Kiedy pojawiają się na antenie lub wypowiadają publicznie (nie koniecznie w TVP) na kontrowersyjne tematy, które nie zgadzają się z polityką ich pracodawcy, to po cichu zostają zamienieni przez inne osoby i po cichu odchodzą. Telewizja Polska w taki sposób wykluczyła ogromną liczbę stałych współpracowników, a zespoły Wiadomości, TVP INFO, czy w ostatnim czasie nawet Pytanie na Śniadanie zostały całkowicie wymienione na nowe.

Mając media po swojej stronie, bardzo łatwo jest kogoś wykluczyć. Wystarczy podać do informacji publicznej prawdę o danej osobie, ale przedstawioną w taki sposób, żeby ich odbiorcy przyjęli ją w taki sposób, jak życzy sobie nadawca. Na szczęście w naszym kraju mogą jeszcze funkcjonować prywatne media i wykluczone osoby zawsze mogą starać się o pracę u konkurencji, co bardzo często ma miejsce.

Strach przed wykluczeniem sprawia, że zmieniamy swoje poglądy

Cancel culture to nie tylko show-biznes. W dzisiejszym świecie coraz więcej osób boi się wyrażać swoje poglądy, ponieważ nie chcą być źle odebrani. Bez względu na to, czy chodzi o politykę, sprawy religii, czy nastawienie do kultury LGTB i innych kontrowersyjnych spraw w Polsce — jeśli ktoś wypowie się nie tak, jak oczekują inni i zrobi to w nieodpowiednim czasie, może dokonać się współczesny ostracyzm, który potrafi zniszczyć drugiego człowieka.

  Wysoka wygrana Iskry

Wszystko zaczyna się już w wieku szkolnym. Z pewnością każdy był kiedyś świadkiem takiego zdarzenia — wybrana osoba jednego dnia jest lubiana przez wszystkich i z powodu jednej nieprzemyślanej wypowiedzi lub akcji, została zepchnięta na samo dno szkolnej hierarchii. To dzieje się cały czas, we wszystkich kręgach społecznych. W zależności od tego, jak bardzo ktoś jest silny psychicznie, tak sobie poradzi. Coraz częściej słyszy się o załamaniach nerwowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Bardzo duży wpływ mają na to media społecznościowe, na których prawie każdy ma swoje konto. Czasem wystarczy nieodpowiedni komentarz, zdjęcie oraz post, a pod nim dokonuje się ostracyzm. Internet to obecnie najbrutalniejsze środowisko i zawsze trzeba uważać, co wrzuca się do sieci.

P