Sportowy Wałbrzych

JEDYNY TAKI PORTAL W MIEŚCIE

Jak rozpocząć swoją przygodę z jogą?

Według wielkich nauczycieli jogi, jogę może praktykować każdy, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Jedyną przeszkodą może być brak chęci i lenistwo. Żadne inne okoliczności nie stanowią przeszkody w rozpoczęciu swojej przygody z jogą. Oczywiście w przypadku, kiedy jest się chorym lub ma się jakieś ograniczenia w ciele trzeba być uczulonym na to, że nie wszystkie pozycje będą w zasięgu. Istnieją jednak liczne modyfikacje, które można wykonywać zamiast docelowych asan, a które bedą angażować do pracy konkretne partie ciała.

Od czego zacząć?

 

Wchodząc pierwszy raz na matę koniecznie trzeba zrobić to pod okiem doświadczonego nauczyciela, z dwóch ważnych powodów. Pierwsza rzecz to bezpieczeństwo. Niewłaściwe wchodzenie w asanę, nieświadome pogłębianie pozycji może powodować kontuzje. Druga kwestia to brak budowania złych nawyków w postawie ciała. Każdą asanę wykonuje się z konkretną intencją dla ciała. Nieprawidłowe ułożenie stóp, dłoni, może minąć się z tą intencją, wywołując jednocześnie wady postawy. Żeby tego uniknąć naprawdę warto w swoim pierwszym kontakcie z jogą posiłkować się wiedzą i radami nauczyciela. 

 

Mając dobrego nauczyciela, czas na odpowiedni sprzęt do jogi. Najważniejszym akcesorium jest mata do jogi np. Utupluti. Warto tutaj również skorzystać z rad doświadczonych praktyków. Z pewnością nie warto kupować zwykłej maty w markecie, ponieważ te zwykle nie posiadają odpowiednich parametrów przyczepności. Mając w zamiarze regularną praktykę opłaca się zainwestować w matę dedykowaną specjalnie do praktyki jogi. 

 

Mając opanowane podstawy można powoli zacząć myśleć o praktyce własnej. W tym miejscu trzeba być bardzo ostrożnym, żeby nie wpaść w pułapki, o których mowa była we wcześniejszej części artykułu. Praktykę własną można rozpocząć w momencie, w którym poczucie stabilności i pewności jest na tyle silne, że nie nie zagraża to bezpiecznej praktyce. 

  Pięć medali dla Dolnego Śląska

 

Co dalej?

 

Mając zaliczony wstępny kurs jogi i wdrożoną, regularną praktykę warto poznać szerszy kontekst jogi poza matą. Warto zwrócić się tutaj do źródeł, traktatów o jodze w jej niefizycznym wymiarze. Joga to coś więcej niż ćwiczenia na macie, daje o wiele więcej narzędzi do zdrowego i dobrego życia. Warto po nie sięgnąć i poznać różne metody, między innymi także techniki oddechowe. Wiedza teoretyczna pomoże uzupełnić luki i być może rozwieje także wszelkie wątpliwości, które pojawiają się w trakcie.

 

Na późniejszym etapie warto też brać udział w różnych warsztatach. Zwykle takie wyjazdy są poświęcane konkretnym blokom tematycznym związanym z jogą, jak oddychanie, pozycje siedzące, techniki stania na głowie itd. Tematów do wnikliwych analiz jest wiele. Oprócz dużej dawki nowych informacji takie warsztaty dostarczają sporej dawki pozytywnej energii, płynącej z przebywania w grupie. Joga zbliża ludzi, uczy akceptacji, tolerancji, zrozumienia, nie tylko w stosunku do innych, ale także do samego siebie. Joga to przygoda na całe życie. 

P