Sportowy Wałbrzych

JEDYNY TAKI PORTAL W MIEŚCIE

Znów to zrobili. Dolny Śląsk jedzie na Euro! [ZDJĘCIA]

Dwie kolejki turnieju eliminacyjnego w Rydze wystarczyły reprezentacji Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, by zapewnić sobie awans na finały UEFA Regions Cup. Podopieczni Grzegorza Borowego najpierw pokonali zespół ze Słowacji 4:2, a dzisiaj okazali się lepsi od Mołdawian (2:0). Biorąc pod uwagę pozostałe wyniki tej grupy, pozwala to jeszcze przed ostatnim meczem świętować awans do najlepszej ósemki Pucharu Regionów UEFA!

  Czarni wygrywają z Iskrą

Dolnoślązacy w obecnej edycji UEFA Regions Cup idą jak burza. Krajowe eliminacje przeszli niczym francuskie TGV. W sześciu rozegranych meczach nie stracili nawet bramki, deklasując kolejnych rywali i pewnie zdobywając tytuł Mistrzów Polski. Prym w kraju pozwolił na udział w europejskich eliminacjach, gdzie reprezentacja DZPN trafiła do grupy II. Obok naszej kadry znalazły się w niej także zespoły ze Słowacji, Mołdawii oraz gospodarzy – Łotwy. 

Jeszcze przed startem turnieju mówiło się, że kluczowym meczem dla losów awansu będzie starcie na inaugurację z naszym południowym sąsiadem. W dolnośląskiej kadrze nikt jednak nie miał zamiaru ukrywać, że cel jest jasny. – Przyjechaliśmy awansować do finałów, ponieważ wciąż jesteśmy obrońcami tytułu sprzed czterech lat. Wiemy, że Słowacja przyjechała do Rygi dość mocnym zespołem i mają w swoich szeregach zawodników, którzy brali udział w poprzednich edycjach. Myślimy, że to będzie taki klucz do sukcesu – mówił jeszcze przed inauguracyjnym meczem trener Grzegorz Borowy.

Jego słowa okazały się prawdą. W pierwszym spotkaniu Dolnośląski Związek Piłki Nożnej musiał wspiąć się na wyżyny umiejętności, by odprawić rywali z Zachodniej Słowacji. Nasi reprezentanci co prawda prowadzili po prowadzeniu Bohdanowicza, jednak dwie kolejne bramki były dziełem rywali. Potem przyszedł kolejny cios, ponieważ boisko musiał opuścić jeden z liderów Mateusz Poświstajło. Nie przeszkodziło to jednak w odwróceniu losów spotkania i po bramce Tragarza oraz dwóch trafieniach Bońkowskiego, triumfowaliśmy w pierwszym meczu. W drugim spotkaniu tego dnia padł bezbramkowy remis.

Druga seria gier rozpoczęła się od starcia Dolnego Śląska z Mołdawią. Pomimo miażdżącej przewagi Polaków, długo nie udawało się zdobyć bramki. Stało się to dopiero w 36 minucie, gdy podanie Tragarza wykorzystał Kotylak. W drugiej połowie, tuż po wejściu na boisko, prowadzenie podwyższył Paweł Słonecki i stało się jasne, że tylko kataklizm mógłby zabrać awans do najlepszej ósemki Pucharu Regionów. Co więcej, istniała możliwość, że Dolny Śląsk wywalczy promocję już w drugiej kolejce. Do tego była potrzebna jednak wygrana Słowacji z Łotwą. Nasi południowi sąsiedzi szybko poradzili sobie z rywalem, ponieważ po 26. minutach prowadzili trzema bramkami. Ostatecznie Słowacy wygrali 5:0, a to oznaczało, że Dolny Śląsk awansował na Mistrzostwa Europy, które odbędą się w drugiej połowie czerwca przyszłego roku. 

Cieszymy się, że udało nam się potwierdzić na boisku to, co mówią o nas inni. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej jest zespołem, którego boją się wszyscy przeciwnicy grający w UEFA Regions Cup. To oczywiście powoduje, że musimy radzić sobie z presją bycia faworytem. Jak widać, nie przeszkadza nam to i pewnie wykonaliśmy kolejny krok w kierunku obrony tytułu Mistrza Europy. Gdyby nam się to udało, bylibyśmy pierwszym regionem w historii UEFA, który dokonał takiego wyczynu mówi Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.

Przed reprezentacją Dolnego Śląska jeszcze jeden mecz w Rydze. We wtorkowe południe zmierzą się z gospodarzami Łotwą. 

Dolny Śląsk – West Slovakia (Słowacja) 4:2 (1:1)
Bramki: Jakub Bohdanowicz (21’), Szymon Tragarz (65’), Adam Bońkowski (74 i 83’) – Roman Holicek (45+2’), Frederik Domasta (47’)

Dolny Śląsk – ARF Ialoveni (Mołdawia) 2:0 (1:0)
Bramki: Piotr Kotyla (36’), Paweł Słonecki (70’)

Kadra Dolnego Śląska: Szymon Brandl (G – Słowianin Wolibórz), Bartłomiej Kot (G – MKS Polonia-Stal Świdnica), Paweł Niemienionek (Karkonosze Jelenia Góra), Damian Kasprzak (MKS Polonia-Stal Świdnica), Piotr Kotyla (MKS Polonia-Stal Świdnica), Adrian Puchała (Barycz Sułów), Tomasz Wojciechowski (Chrobry Głogów), Jakub Bohdanowicz (Barycz Sułów), Adam Bońkowski (Słowianin Wolibórz), Kornel Traczyk (MKS Polonia-Stal Świdnica), Mateusz Poświstajło (Piast Nowa Ruda), Kamil Sadowski (Lechia Dzierżoniów), Dawid Wasilewski (Lechia Dzierżoniów), Szymon Tragarz (Słowianin Wolibórz), Łukasz Orzechowski (Foto Higiena Gać), Sebastian Białasik (MKS Polonia-Stal Świdnica), Łukasz Szukiełowicz (Piast Nowa Ruda), Paweł Słonecki (Bielawianka Bielawa)

P