Sportowy Wałbrzych

JEDYNY TAKI PORTAL W MIEŚCIE

Kariera Roberta Kubicy w F1 dobiegła końca – kolejnym celem może być WEC

Fani Roberta Kubicy wciąż zadają sobie pytanie o to, gdzie w 2023 roku trafi ich idol. Kubica nadal nie zdecydował się ujawnić, jakie są jego plany na 2023 rok, przekazując dziennikarzom niejasne deklaracje. Na początku stycznia została jednak przedstawiona lista startowa WEC na 2023 rok, na której ostatecznie nie pojawił się Kubica. On sam jeszcze pod koniec 2022 roku deklarował, że lada dzień przedstawi szczegóły odnośnie do tego, gdzie i z kim będzie startował.

Kalendarz WEC

World Endurance Championship (WEC) to międzynarodowe mistrzostwa wyścigów długodystansowych. Od 2012 roku organizuje je FIA, w ramach kontynuacji serii Intercontinental Le Mans Cup. Wyścigi w 2023 roku zostały zaplanowane od połowy marca do początku listopada.

Początek roku to dla kibiców dobry moment na sprawdzenie kalendarza wydarzeń sportowych. Na fanów zakładów bukmacherskich z pewnością czeka wiele okazji do stawiania na swoich ulubionych zawodników. Kto wie, może jednym z nich okaże się właśnie Robert Kubica? Jeśli nie wiesz, od czego zacząć stawianie zakładów bukmacherskich online i chcesz poznać sprawdzone marki bukmacherskie, recenzja Mr. Bet pozwoli Ci poznać aktualną ofertę jednego z najpopularniejszych operatorów zakładów w Europie.

Kubica i Prema

Na liście startowej WEC na 2023 roku nie znalazło się nazwisko Kubicy. Co więcej, Prema Team (włoski zespół, który rok temu zadebiutował w wyścigach WEC), z którym w 2022 roku był związany Kubica, przedstawił już nazwiska swoich dwóch kierowców na ten rok – zabrakło wśród nich polskiego kierowcy. W tym roku Prema Team usunął też ze swojej nazwy „Orlen”, co może być uważane za kolejny dowód na to, że współpraca z Kubicą jest już zakończona.

 

Zespół Prema zaznaczył też, że w jednym z samochodów w WEC pojawi się całkowicie nowy skład. W 2022 roku głośno było o konflikcie Kubica – Prema. Polski zawodnik nie krył się z negatywnymi komentarzami względem zespołu. W efekcie próżno szukać nazwiska Polaka na tegorocznej liście zawodników zespołu. Możliwe jednak, że Kubica pojawi się w kategorii LMP2, w której pozostało sporo wolnych miejsc dla kierowców.

  जीत ने शिव गोपी और गौरी की सारी फेमिली को बचाया कृष्णा काफी चिंतित

Jak potoczy się kariera Roberta Kubicy?

Robert Kubica zakończył swoją przygodę z Formułą 1 w 2019 roku. Najpierw spędził rok w DTM, a później zdecydował kontynuować swoją karierę w wyścigach długodystansowych. Chociaż przez ostatnie lata nie wszystko potoczyło się po myśli Kubicy, udało mu się odnieść kilka sukcesów w klasie LMP2. Polak zdobył między innymi tytuł Europejskiej Serii Le Mans za pierwszym podejściem w 2021 roku z WRT. Rok 2022 Kubica spędził w szeregach LMP2, tym razem z Premą, odnotowując najlepsze drugie miejsce w La Sarthe za dominującym samochodem JOTA.

 

Wiadomo, że Kubica jest zainteresowany kategorią Hypercar. Jak na razie konflikty interesów i zobowiązania względem Formuły 1 uniemożliwiają mu zawarcie umowy w klasie Hypercar, uważanej za najwyższą w WEC. Klasa Hypercar została wprowadzona w 2021 roku, aby zastąpić poprzednią kategorię LMP1. Ta kategoria jest otwarta zarówno dla wyspecjalizowanych prototypów, jak i samochodów opartych na pojazdach drogowych. Samochody mają całkowitą łączną moc wyjściową 500 kW i minimalną masę 1030 kg. Podczas jednego z grudniowych wywiadów Kubica zaznaczył, że bierze pod uwagę rok 2024, prowadząc rozmowy z zespołami i producentami na temat awansu do najwyższej klasy WEC.