Sportowy Wałbrzych

JEDYNY TAKI PORTAL W MIEŚCIE

Jeszcze kilka słów o sobotnim BikeMaratonie

Rowerowa uczta już 8 września w Wałbrzychu. Start o godz. 11 w Aqua Zdroju.Do wyścigu zapisało się 3753 uczestników. Rywalizacja będzie się tradycyjnie toczyć w wielu kategoriach. Jedną z nich będą Otwarte Mistrzostwa Miasta Wałbrzycha pod patronatem prezydenta Romana Szełemeja.

Trasy ubiegłorocznych Mistrzostw Polski XCM nie mogło zabraknąć w kalendarzu Bike Maratonu 2018. Jak co roku – jest kilka zmian i kilka modyfikacji, ale szkielet wałbrzyskiej trasy jest niezmienny: masyw Chełmca i masyw Trójgarbu. Te dwie góry kryją w sobie niesamowity potencjał i niezliczoną ilość dróg, ścieżek i ścieżynek, od lat eksplorowanych na potrzeby wałbrzyskich wyścigów. I nie bez powodu Bike Maraton bywał w Wałbrzychu już kilkanaście lat temu, a od kilku lat znów pojawia się tam cyklicznie. Są miejsca gdzie góry są wyższe, a odległości większe, ale myli się ten kto nie docenia  Gór Wałbrzyskich. Tu naprawdę jest gdzie i co jechać.

Trasa wałbrzyskiego Bike Maratonu lawiruje między Wałbrzychem (start i meta usytuowane tuż obok Aqua Zdroju), Boguszowem – Gorce (ta miejscowość również napisała swój własny rozdział w historii Bike Maratonu), Lubominem i Jabłowem. Trasa zahacza również delikatnie o obrzeża Szczawna – Zdroju. Zawodnicy będą mieli okazję do podziwiania rozległych panoram z widokowych leśnych dróg pnących się w najwyższe partie gór, do stromych zjazdów w gąszczu sudeckiej buczyny i wśród strzelistych świerków. Potem przejadą niejedną górską doliną aby znów solidnie napracować się na kolejnym podjeździe. W Wałbrzychu będzie po prostu wszystko i nie bez powodu ten właśnie maraton jest jednym z najbardziej lubianych wyścigów cyklu. Wypada oczywiście nadmienić, że Bike Maraton 2018 powoli acz nieuchronnie zmierza do tegorocznej mety. Przed nami jeszcze tylko UCI Marathon Series w Jeleniej Górze 23 września (znów więc kapitalna trasa!) i finał w Sobótce 13 października. Ale najpierw oczywiście Wałbrzych!

W Wałbrzychu organizatorzy proponują na dystansie MINI klasyczne 25 km i przewyższenie 660 m, na dystansie MEGA 49 km z przewyższeniem 1580 m i na GIGA 72 km z przewyższeniem 2440 m. Profil najdłuższego dystansu musi budzić respekt i znów będzie to wyścig dla najmocniejszych. MINI, zgodnie ze zwyczajem, to maraton MTB w niewielkiej pigułce, do przejechania i pościgania się dla wszystkich. MEGA – znów gdzieś po środku – żeby go przejechać z dobrym rezultatem, trzeba po prostu jeździć. Pamiętajmy – Bike Maraton to przecież impreza dla wszystkich.

  Sheep Gone Wild – zabawny automat o tematyce hodowlanej w SlotsPalace, który obiecuje wielkie bogactwa

Znów rozegrane zostaną też otwarte Mistrzostwa Wałbrzycha w maratonie MTB, a najmłodsi pościgają się w kolejnej edycji Sonko Bike Maratonu.

Biuro zawodów, jak zwykle, będzie działało już w piątek w godzinach 16:00 – 21:00 (ul. Ratuszowa, kompleks sportowy Aqua Zdrój w wałbrzyskiej dzielnicy Biały Kamień.

Bike Maraton w Wałbrzychu wystartuje w sobotę 8 września o 11:00.

Warto w Wałbrzychu zostać dzień dłużej – w niedzielę kolejna edycja cyklu biegów górskich Runner’s World Super Bieg – II Półmaraton Górski Wałbrzych i Dziesiątka Staropolanki.

Wśród tych uczestników przeprowadzona zostanie klasyfikacja, która wyłoni najlepszą wałbrzyszankę oraz najlepszego wałbrzyszanina w następujących kategoriach:

– dystans MINI Bike Maraton  – 25 km (przewyższenia do 660 m)

Zamów transmisję LIVE, Sportowy Wałbrzych

– dystans MEGA Bike Maraton – 49 km (przewyższenia do 1580 m)

– dystans GIGA Bike Maraton  – 72 km (przewyższenia do 2440 m)

Opis tras (za bikemaraton.com.pl):

MINI – od początku asfalt ( 1km), dalej szutrowy podjazd na Chełmiec, przy Małym Chełmcu zjazd szutrowo – leśny do Boguszowa a dalej szerokim szutrowym podjazdem do bufetu i dalej do rozjazdu z MEGA, po rozjeździe kilka singli i interwałów – trasa bez większych trudności technicznych.

MEGA/GIGA – po rozjeździe pierwszy trudniejszy podjazd na Długą i zjazd po zakosach i dojazd do pętli na Trójgarbie, gdzie sporo technicznych zjazdów i podjazdów. Podłoże zróżnicowane – sporo luźnych kamieni, trasa wymagająca zarówno kondycyjnie jak i technicznie

P