Sportowy Wałbrzych

JEDYNY TAKI PORTAL W MIEŚCIE

DoSAN Wałbrzych: Niesamowici ludzie opowiadają o swoim sportowym życiu

SONY DSC

Czym jest sport? Z czym się wiąże? Rywalizacja? Pieniądze? Popularność? Taki obraz znamy z telewizji. Wielu młodych ludzi dąży do tego z całych sił. Co jeśli nagle okaże się, że sport to także zabawa, hart ducha i sposób na realizację siebie, własnego ja. Co jeśli spojrzymy na to oczami osób niepełnosprawnych? Czy w dalszym ciągu definicja współczesnego sportu będzie taka sama? W części tak, ale jak duża to część.

W marcu 2017 roku w Wałbrzychu powstało Dolnośląskie Stowarzyszenie Aktywizacji Niepełnosprawnych. W ramach jego działalności istnieje klub DoSAN Wałbrzych. Drużyna, której zawodnicy grają w praktycznie nie znaną nam dyscyplinę sportu – Showdown.

Czym jest showdown? To wariacja tenisa stołowego i cymbergaja. Sport dla osób niewidzących i słabo widzących, osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności.

Showdown, to gra bardzo wymagająca. Jest też grą bardzo specyficzną. Gra się w goglach, które mają sprawić, że zawodnicy nic nie widzą. Bazuje się na słuchu. Piłka wydaje specjalne dźwięki, które umożliwiają jej lokalizację. Celem w grze jest umieszczenie piłki w bramce. Gra się do dwóch wygranych setów. Każdy z nich do 11 punktów – mówi Adam Wołczyński, prezes Stowarzyszenia i były reprezentant Polski w dyscyplinie.

Adam Wołczyński w akcji

Drużyna DoSANu trenuje na terenie Przychodni Rehabilitacyjnej Renomed w Wałbrzychu.

Trenujemy na sprzęcie, który nie jest oryginalny. Nie stać nas na zakup nowego, oryginalnego, który kosztuje około 6 tysięcy złotych. Co ważne wszystkie wyjazdy opłacamy sami. Regularnie startujemy w rozgrywkach ligowych showdown. Pomimo braku doświadczenia idzie nam naprawdę nieźle. Na ten moment plasujemy się na pozycjach 6-8 – mówi Michał Madaliński, były piłkarz, obecnie vice prezes stowarzyszenia i członek zespołu DoSAN Wałbrzych.

Kiedyś na zielonej murawie, dzisiaj Michał Madaliński gra w showdown

Adam Wołczyński jest prezesem Stowarzyszenia, ale przede wszystkim jest zawodnikiem z wieloletnim doświadczeniem. Jeszcze nie tak dawno temu występował w biało-czerwonych barwach na arenie międzynarodowej. Specjalnie dla Sportowego Wałbrzycha zaprezentował swoje nieprzeciętne umiejętności.

Drużyna DoSAN Wałbrzych

Żeby sprawdzić trudność gry w showdown, Adam Wołczyński pozwolił mi zmierzyć się z nim w grze, którą miałem okazję zobaczyć po raz pierwszy w życiu. Niesamowite w tej próbie Dawida z Goliatem było to, że to nie miałem żadnych szans na zwycięstwo. Co ważne grałem bez gogli czyli wszystko widziałem i słyszałem, a jednak momentami nic nie widziałem i czułem się po prostu bezradny. Przegrałem, ale jestem pełen podziwu dla umiejętności mistrza.

Najlepsi grają jeszcze szybciej – pocieszał mnie Adam Wołczyński.

Niesamowite spotkanie z wyjątkowymi sportowcami zakończyło się pokazowym meczem, w którym wystąpili: wiecznie uśmiechnięta Weronika Wall, Paulina Nowak oraz wielokrotny reprezentant kraju Adam Wołczyński i były piłkarz Michał Madaliński. Cała grupa DoSAN Wałbrzych szykuje się do kolejnych zawodów ligowych.

P