05/03/2021

Walka z koronawirusem jest trudna. Kibice zaczynają odczuwać problem i nie są do końca przekonani czy odwoływanie meczów jest właściwym krokiem. Ciekawą argumentację w polemice ze środowiskiem piłkarskim przyjął obecny prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, Andrzej Padewski.

Decyzja o odwołaniu pierwszej kolejki piłkarskiej, w ramach rozgrywek prowadzonych przez DolZPN, podjęta została po informacji przekazanej przez Ministra Sportu.

Rekomendujemy odwołanie wszystkich imprez sportowych, niekoniecznie w skali masowej, tych mniejszych też, ze względu na ryzyko zarażenia koronawirusem. Mówimy nie tylko o imprezach sportu wyczynowego, ale również imprezach dzieci i młodzieży – mówiła na konferencji prasowej Danuta Dmowska-Andrzejuk, Minister Sportu.

W dużej części zostało to przyjęte ze zrozumieniem, ale znalazła się również grupa malkontentów, którzy zarzucili bezsens tego typu działań

Długoletni działacz za pomocą swojego profilu społecznościowego poinformował o przyczynach i skutkach, jakie później musieliby ponieść klubowi działacze. Dr Mateusz Dróżdż, specjalista ds. bezpieczeństwa imprez masowych uważa, że z prawnego punktu widzenia również jest to słuszna decyzja.

Generalnie należy pamiętać, że klub będący organizatorem meczu odpowiada za jego uczestników niezależnie od tego, czy dane wydarzenie jest imprezą masową czy też nie. W przypadku zarażenia któregoś z uczestników to klub może być pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej. Przyjmując hipotetycznie, że podczas meczu określona osoba zachoruje na koronawirusa, sąd będzie badał, czy organizator dochował tzw. „należytej staranności” tj. czy mógł przewidzieć, że organizując taki mecz może on spowodować rozprzestrzenianie się tej choroby – mówi Mateusz Dróżdż

Dodatkowo warto wiedzieć, że decyzją Przewodniczącego Kolegium Sędziów Podokręgu Legnica, Marka Opalińskiego, w związku ze zwiększonym ryzykiem epidemiologicznym, w okresie zawieszenia rozgrywek nie ma zgody na prowadzenie przez sędziów Podokręgu zawodów sparingowych. Postanowienie dotyczy całego okresu zawieszenia do 27 marca bieżącego roku.

Mamy nadzieję, że jednak sytuacja unormuje się na tyle, że wskazany obecnie termin startu piłkarskiej rundy wiosennej (28 marzec), będzie już tym właściwym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.