25/02/2021

E-Sport: Adrian Bogucki opowiada o swojej przygodzie z FIFĄ

Mineralni E-Sports Team przygotowuje się do podboju świata gier elektronicznych i buduje bardzo silną drużynę na przyszły sezon sportowy. Obecnie do ekipy ze Szczawna Zdroju dołączył kolejny zawodnik, z którym krótką rozmowę przeprowadził Paweł Danielak.

Ile średnio czasu dziennie spędzasz na graniu w FIFĘ?

W tygodniu ze względu na ograniczony czas, w FIFĘ gram bardzo mało, bo zaledwie 3h-4h. Nadrabiam to natomiast w weekend, gdzie potrafię przegrać całą sobotę i niedzielę.
Czy grasz w FUT-a? Jeśli tak, to która rywalizacja jest dla Ciebie lepsza FUT czy normalne zespoły?
Tak, gram w FUT Champions, jednak wolę rywalizację normalnymi klubami, ponieważ wg mnie jest to sprawiedliwsza rywalizacja, w której liczą się umiejętności, a nie posiadane karty zawodników, które potrafią zrobić sporą różnicę.
Czy często bierzesz udział w turniejach?
Na początku swojej przygody z FIFĄ, często brałem udział w różnych turniejach, z których kilka udało mi się wygrać. W domu trofeami zapełniło się sporo gablotek, że w tej chwili ograniczam się tylko do uczestniczenia w turniejach o atrakcyjne nagrody lub biorę udział w rywalizacji o reprezentowanie klubu, czy sekcji e-sportowej tak jak to ma miejsce dla MKS Szczawno-Zdrój.
Czy są to turnieje tylko stacjonarne w pubach, Ośrodkach Kultury, czy może grasz też online?
Oczywiście gram również online, ale tak jak wspomniałem wyżej, wybieram tylko takie turnieje, gdzie można porywalizować o jakieś cenne nagrody, co w przypadku zajęcia miejsca na pudle daje mi satysfakcję, że kilka godzin stukania w pada nie poszło na marne 😊
Jaki turniej najlepiej wspominasz?
„Turniej FIFA 19 w Miejskim Domu Kultury w Człuchowie” – z tego turnieju zapamiętałem, że turniej był prowadzony systemem mieszanym, czyli w każdej rundzie graliśmy fazę grupową. W każdej rundzie było emocjonująco i zażarta walka do samego końca. W pierwszej rundzie poszło gładko, tylko w ostatnim meczu musiałem się namęczyć, bo przegrywałem, a do awansu bez patrzenia na inne wyniki potrzebowałem 1pkt. i to się udało nawet z nawiązką. W drugiej rundzie zaczęły się schody – 1 mecz przegrałem, a drugi zremisowałem. W związku z tym, że z moim przeciwnikiem mieliśmy taki sam bilans, musieliśmy rozegrać dodatkowy mecz. Udało mi się wygrać po dogrywce, strzelając bramkę w 117min. Trzecia runda przeszła gładko, choć przegrałem ostatni mecz to awansowałem do następnej rundy z drugiego miejsca. Przeciwnikowi odgryzłem się już w ostatniej fazie rozgrywek, wygrywając z nim i rewanżując się za poprzednią porażkę. W meczu decydującym o końcowym triumfie padł remis, ale ze względu na lepszy bilans od przeciwnika, to ja wygrałem cały turniej, zgarniając jak dotąd najcenniejszą dla mnie nagrodę, czyli konsole Sony Playstation 4.
Drugim turniejem, który miło wspominam był „Turniej FIFA 20 BUON APPETITO CUP” – tutaj turniej odbył się na konsoli Xbox ONE, a ja na co dzień grywam na Playstation 4, więc trochę było to dla mnie utrudnienie ze względu na inny układ gałek na padzie. W tym turnieju przykuł moja uwagę jeden zawodnik. Przed meczem zapytał się jaką wbijam rangę w FUT CHAPIONS. Odpowiedziałem, że gold 2, a on pochwalił się, że elita 2, więc w teorii byłem na straconej pozycji. Na szczęście to tylko teoria. W fazie grupowej padł remis, a rywal po meczu zwalał winę, że nie działały mu ustawienia, na których zawsze gra. W decydującym meczu, czyli finale po początkowych problemach udało się wygrać zgarniając chyba drugą najcenniejszą nagrodę jaka była konsola Xbox ONE S.
Co udało Ci się już wygrać w turniejach? Jaka była najcenniejsza nagroda?
W związku z tym, że przez ten cały czas, kiedy biorę udział w turniejach udało się kilkanaście razy stanąć na podium, to tych nagród było dość sporo. Zazwyczaj jest to sprzęt gamingowy jak klawiatury, myszki, pady, słuchawki. Udało mi się też wygrać gotówkę, czy też piłki i kubki. Najcenniejszymi zdobyczami są natomiast fotel gamingowy, konsola Playstation 4 i Xbox One S oraz roczny abonament telewizji.
Czy uważasz, że e-sport ma szansę stać się w Polsce jedną z kluczowych dyscyplin?
Tak, uważam, że e-sport ma szansę stać się w Polsce jedną z kluczowych dyscyplin. Wobec pandemii koronawirusa i konieczności zostania w domu jest wysyp imprez i inicjatyw, których celem jest promowanie e-sportu. Ludzie siedzą obecnie w domach, mają więcej czasu na granie i oglądanie streamów. Większość klubów piłkarskich w Polsce tworzy e-sportowe sekcje i zakontraktowuje zawodników, co daje wzrost zainteresowania tą dyscypliną. Niektórzy profesjonalni zawodnicy mają podpisane kontrakty, które gwarantują im utrzymanie z e-sportu i tym samym mogą poświęcić na swój rozwój dużo więcej czasu, niż zawodnik amatorski.
Jak godzisz granie, pracę i życie prywatne?
Na dzień dzisiejszy priorytetem jest praca. Żeby mieć przyjemności z grania to najpierw trzeba opłacić za prąd i internet, a bez pracy było by ciężko. Może to się zmieni, jak uda się podpisać profesjonalny kontrakt z sekcją e-sportowa lub klubem, ale to jeszcze daleka droga. Na granie przeważnie znajduje czas w weekendy, jak mam wolne od pracy. Granie traktuje hobbystycznie lub czasami jako dodatkowy zarobek, jeśli uda się coś wygrać w turniejach.
Jaką wskazówkę dałbyś młodym zawodnikom, którzy dopiero zaczynają grać w FIFĘ?
Przede wszystkim zachęcam ich do oglądania streamów profesjonalnych graczy, a także szlifowanie swoich umiejętności na turniejach online i offline. Muszą pamiętać, że gra z prawdziwym przeciwnikiem, jest zupełnie inna niż z komputerem. Co ważne, każdy zawodnik musi czerpać radość z gry, bo bez tego, nie ma to sensu. Oczywiście zdarzają się porażki i tu zachęcam do analizy swoich błędów po każdym przegranym meczu, aby wyeliminować błędy w kolejnej rozgrywce. W tym przypadku proponuję nagrywać swoje spotkania poprzez YouTuba, czy Twitcha, aby potem można było odtworzyć swoją grę i ja przeanalizować.
Na zakończenie naszego wywiadu chciałbym Cię poprosić o pochwalenie się swoimi sukcesami. Możesz wymienić kilka turniejów, w których udało Ci się wygrać lub stanąć na podium?
Oczywiście, są to min.: „Turnieju FIFA 19 w Miejskim Domu Kultury w Człuchowie z okazji Dni Człuchowa”; „Turniej FIFA 16 “Pilkon 2016” w Regionalnej Centrum Kultury w Pile”; „Turniej FIFA 20 BUON APPETITO CUP”; „Turniej FIFA 16 na Stadionie Miejskim im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu”; „Turniej FIFA 16 w Event Pub w Pile”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.