Sportowy Wałbrzych

JEDYNY TAKI PORTAL W MIEŚCIE

Jak znaleźć odpowiednią równowagę między życiem zawodowym a prywatnym?

Wiele osób ma ewidentne problemy z łączeniem życia zawodowego i prywatnego. Przykładem może być to, że jedne osoby w pracy grają w darmowe automaty online, oglądają filmy czy seriale. Inni zaś zabierają ze sobą pracę do domu. Postanowiliśmy sprawdzić jednak, jak znaleźć odpowiednią równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Dlaczego to takie ważne?

Niestety ale często praca ma pierwszeństwo przede wszystkim innym w naszym życiu. Nasze pragnienie sukcesu zawodowego może zmusić nas do rezygnacji z własnego dobrobytu. W związku z tym kluczowe znaczenie ma stworzenie harmonijnej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Ma to bowiem wpływ na stan naszej fizycznej, emocjonalnej i psychicznej kondycji.

Taka równowaga między życiem zawodowym a prywatnym to stan, gdzie w równym stopniu traktujemy wymagania dotyczące kariery zawodowej i wymagania dotyczące życia osobistego. Można dzięki niej liczyć na mniej stresu, mniejsze ryzyko wypalenia zawodowego i lepsze samopoczucie. Co niezwykle ważne, jest to korzystne nie tylko dla pracowników, lecz też pracodawców. Szczęśliwszy pracownik to lepszy pracownik. Będzie on lepiej wykonywać swe obowiązki, mniej miał absencji zdrowotnych czy związanych z życiem prywatnym. Czas zatem przejść do krótkich porad.

Nie zakładajmy idealnej równowagi między pracą a odpoczynkiem

Już na samym początku powinniśmy zaakceptować ten fakt, że nie ma czegoś takiego jak idealna równowaga między obiema sferami. Możemy wypracować dobry harmonogram, kompromis, jednak nigdy nie będzie tak idealnie, że nasze godziny pracy i czasu wolnego będą pokrywać się z rodziną oraz znajomymi. Nie dążmy zatem do idealnego harmonogramu. W niektóre dni możemy skupić się bardziej na pracy, podczas gdy w inne dni możemy mieć więcej czasu i energii, aby realizować swoje hobby czy też spędzać czas z najbliższymi.

  El Profesor zostaje w Górniku

Należy zatem zachować płynność i stale oceniać, gdzie jesteśmy aktualnie na drodze do osiągnięcia swych planów, celów. Być może jeśli naszym planem są wymarzone wakacje, to warto poświęcić więcej czasu na pracę, co poniekąd odbijemy sobie podczas tygodniowego czy dłuższego urlopu.

Pracuj szczęśliwym

Bardzo ważne jest to, aby na co dzień wykonywać pracę, którą się lubi. Chociaż praca jest wymaganą przez nas i życie czynnością, to jednak jej wykonywanie wiązać się powinno z satysfakcją czy szczęściem. Można wiele zarabiać, jednak pieniądze na koniec miesiąca nie zrekompensują nam nerwów i smutków codziennej pracy.

Nie musimy kochać każdego aspektu swojej pracy, jednak powinna być ona wystarczająco ekscytująca, abyśmy nie musieli z przymusu przychodzić do miejsca pracy. W razie nawarstwiania się problemów dobrze jest pomyśleć nad zmianami.

Dbaj o zdrowie

Często przekładamy pracę ponad zdrowie. W wyniku tego łatwo o problemy natury fizycznej czy psychicznej. Powinniśmy zatem priorytetowo traktować swoje zdrowie. Nasza kondycja fizyczna, emocjonalna i psychiczna związana jest z codzienną pracą. Jeśli zwyczajnie przepracowujemy się, mamy dość swej pracy, to niestety bardzo szybko odczujemy to na swoim zdrowiu. Warto zatem pomyśleć o regularnych badaniach, aktywności fizycznej, medytacji, odpoczynku po pracy.

Znajdź czas dla siebie i swoich bliskich

Bardzo ważne jest odpowiednie rozplanowanie czasu w ciągu dnia czy tygodnia, aby znaleźć wolne chwile dla siebie, rodziny, znajomych. Chociaż nasza praca jest ważna, nie powinna być dla nas całym życiem. Koniecznie trzeba zatem nadać priorytet działaniom w pracy oraz naszemu hobby. Takie osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym wymaga jednak wyznaczania sobie planu. Należy przejąć kontrolę nad swoim czasem i życiem.


materiał sponsorowany