28/01/2021

Gry komputerowe przyszłością sportu?

Letnia pogoda i wakacyjne przeżycia powoli zostają już tylko wspomnieniem. Skupiamy się na codziennych czynnościach, które w dużej części powiązane są z aktywnością w wolnym czasie. Ponownie wracamy na ligowe boiska. Śledzimy turniejowe zmagania. Emocjonujemy się rozgrywkami na świeżym powietrzu, pod dachem, ale też rywalizacją e-sportową na przykład w polskakasyno.com.

Od ponad dwóch tygodni trwają Klubowe Mistrzostwa Dolnego Śląska w FIFA20. Do walki o tytuł mistrza zgłosiło się aż 28 zespołów. Organizatorzy wykorzystali system taki rozgrywek, żeby przypominał turniej Mistrzostw Świata i tak zrodził się niepowtarzalny klimat.

W trakcie rozgrywki organizowane są streamy LIVE, dzięki którym widzowie mogą śledzić na żywo rywalizację poszczególnych zawodników. To też dodaje smaku całej imprezie. Tym bardziej, że wśród uczestników znajduje się w pełni profesjonalny klub e-sportowy WKS Śląsk Wrocław.

Dodatkową atrakcją dla sympatyków e-sportowych zmagań są podsumowania poszczególnych etapów zmagań. Dzięki współpracy z organizatorami imprezy, Sportowy Wałbrzych najpierw przeprowadził na żywo losowanie do wstępnej fazy turnieju, później przygotował materiały wideo podsumowujące pierwsze 14 dni turnieju. Kolejne są w trakcie realizacji. Jak to jest oceniane?

– Cieszę się, że takie zawody są organizowane. Dla graczy, którzy większość wolnego czasu spędzają przed ekranem telewizora, poprawiając swoje umiejętności, jest to jedyna forma sprawdzenia ile się potrafi. Grając z komputerem nie jesteśmy w stanie właściwie ocenić swoich możliwości mówi jeden z zawodników turnieju.

Zmagania e-sportowe, to jednak nie tylko FIFA. W ostatnim czasie w naszym regionie organizowane są gry turniejowe, rozgrywki ligowe, gdzie gracze mogą zapisać się do różnego rodzaju gier. I tak popularny w Wałbrzychu Energetyk zdążył w 2020 roku zdążył zorganizować ligę wśród uczniów. Ci najczęściej zapisywali się do drużyn by rywalizować w World of Legends, Call of Duty czy grach wyścigowych.

Zapytani, dlaczego właśnie gry zamiast rywalizacji na prawdziwym boisku, zgodnie odpowiadali, że sport jest obecny w ich życiu, ale gry, to przeniesienie rozgrywki na zupełnie inny wymiar. I wcale nie chodzi tu o tekstury 3D. Poprosiliśmy o opinię psychologa.

– Gry komputerowe rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Dzisiaj wyglądają już inaczej niż za naszego dzieciństwa. Spełniają też inne role. Pozwalają rywalizować na wyimaginowanych arenach. Pozwalają graczom zarabiać wielkie pieniądze. Utrzymywać się z grania. Mamy, więc do czynienia z biznesem. Formą zajęcia, która może być również zawodem, który da utrzymanie. To działa na wyobraźnie. Młodzież chce w tym uczestniczyć. Nie każdy się jednak nadaje – tłumaczy dr Alicja.

Psycholog zauważa również, że aby wygrywać, być w tym świecie na samej górze, każdy zawodnik musi być odporny na stres. Musi wykazać się szczególnymi umiejętnościami, bo każdy zawodowy gracz, gra całym ciałem, ale wygrywa przede wszystkim dzięki głowie.

– Kiedyś w telewizji oglądałem program, w którym porównywano jednego z najlepszych polskich graczy e-sportowych z medalistą Igrzysk Olimpijskich w podnoszeniu ciężarów. Obaj na treningu spędzali średnio po osiem godzin na dobę. Różnicą było to, że nasz komputerowy mistrz, przez ten czas grał na konsoli – opowiada Maciej, uczeń szkoły średniej.

Precyzując zagadnienie treningu, wspomniany przez Macieja zawodnik, rzeczywiście spędza dziennie tyle czasu na doskonalenie swoich umiejętności, ale nie jest to czas poświęcony wyłącznie na graniu. Lwią część tego treningu stanowią wizyty na siłowni, basenie czy bieżni. Wszystko po to, by konsolowa część treningu sprawiała przyjemność i była efektywna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.