Retroliga - Czarni Lwów - Lechija Lwów, Sportowy Wałbrzych TV

Parafrazując słowa słynnej piosenki „Niech inni se jado, gdzi mogo, gdzi chco. Do Widnia, Paryża, Londynu […] Bo gdzi jeszcze ludziom tak dobrze, jak tu? […] Możliwe, że dużo ładniejszych jest miast […] I bogacz i dziad tu so za ”pan brat” I każdyn ma uśmiech na twarzy! A panny to ma, słodziutkie, ten gród. Jak sok, czekulada i mniód! […] I szkoda gadania bo co chcesz, to mów. Ni ma jak Lwów!”

Każdy z nas marzy by zostać gwiazdą

Za nami piłkarskie derby, dzięki którym można było się przenieść kilkadziesiąt lat w głąb polskiej historii.

Oprawa tego wydarzenia była wyjątkowa. Stadion wałbrzyskiego Gwarka na kilkadziesiąt minut zamienił się na Stadion im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Pełczyńskiej we Lwowie. Oficerowie Wojska Polskiego w galowych mundurach, kibice i sympatycy w strojach z epoki, mnóstwo atrakcji dla najmłodszych i zainteresowanych historią Kresów – tak Wałbrzych przywitał się z RetroLigąpiszą przedstawiciele klubu z Wałbrzycha.

Obie drużyny drużyny przystąpiły do spotkania nadzywyczaj zdeterminowane. Dużo dynamicznych akcji z obu stron mogło dać gola już w pierwszych minutach meczu. Pierwszą bramkę zobaczyliśmy stosunkowo szybko bo już w 11 minucie. Gola z rzutu karnego dla gospodarzy zdobył Adrian Mrowiec. Nieco ponad dwadzieścia minut później goście doprowadzili do remisu, a tuż przed przerwą wyszli na prowadzenie. Kiedy wydawało się, że Lechija zejdzie do szatni prowadząc, „Powidlakom” udało się trafić na 2:2. Po zmianie stron pierwsi gola ponownie zdobyli goście. Miejscowej drużynie ponownie jednak udało się wyrównać stan meczu, który zakończył się podziałem punktów.

Obie drużyny miały mnóstwo sytuacji na zmianę wyniku i można powiedzieć, że tego dnia w Wałbrzychu mógł paść rezultat dowolny. Oba lwowskie zespoły mogły przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, ostatecznie jednak należy powiedzieć, iż remis jest przy takim widowisku wynikiem jak najbardziej sprawiedliwym, choć raczej nie zadowala żadnej ze stron. Olbrzymie podziękowania należą się partnerom meczu derbowego w Wałbrzychu, bez których wydarzenie to miałoby dużo skromniejszą oprawę mówią przedstawiciele klubu Czarni Lwów vel. Wałbrzych.

W realizacji wydarzenia pomógł KP Gwarek Wałbrzych, gospodarz stadionu, na którym rozegrano spotkanie. Dzięki rekonstruktorom z Projektu Brygada oraz Stowarzyszeniu Kawaleryjskiemu im. 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, mogliśmy zobaczyć ubranych w historyczne kostiumy sympatyków epoki. Kolejne spotkanie z Retro Ligą „Powidlaki” mają w planie podczas pojedynku z WKS Grodno, który w ostatniej kolejce 1:5 przegrał z WKS 37 PP Kutno.

Czarni Lwów – Lechija Lwów 3:3 (2:2)