Sportowy Wałbrzych

JEDYNY TAKI PORTAL W MIEŚCIE

Ogień na trybunach przerywa spotkanie

Na mecz w Oławie, kibice wałbrzyskiej drużyny czekali bardzo długo. Mobilizacja była duża i od wielu dni wiadomo było, że na trybunach zobaczymy sporą ich liczbę. Dlaczego więc nikt nie zabezpieczył ich wizyty. Komuś wydawało się, że…, a gdy już się stało, to wciąż komuś wydaje się, że…

  Dobry początek grupy U12

Wydarzenia na trybunach przyćmiły to co wydarzyło się na boisku. Mało osób opowiada o bramkach i sposobie gry obu drużyn. Wszyscy mówią tylko o awanturze. Mecz przerwano i zapewne ukarany zostanie ten najmniej winny. Piłkarze obu zespołów opuścili boisko w 26 minucie przy stanie 2:0 dla gospodarzy. W tym samym czasie doszło do eskalacji wydarzeń. Na stadionie pojawiła się policja, co już samo w sobie jest jednoznaczną odpowiedzią na pytanie jak organizacyjnie poradził sobie klub z Oławy.

W myśl przepisów, ochroną obiektu zajmują się służby porządkowe. Policja jest wzywana na stadion wyłącznie w sytuacji, gdy organizator zawodów nie jest w stanie utrzymać porządku. I tu właśnie tak się stało. Od czego się zaczęło? Od incydentu wywołanego przez miejscowych kibiców. Kibiców drużyny Moto Jelcz Oława. To oni spalili flagę sympatyków wałbrzyskiego Górnika. Później poszło już lawinowo.  Sprawiedliwa ocena sytuacji będzie tu kluczową do wygaszenia problemu. Dziwi więc opinia prezesa Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, który już publicznie wydał wyrok.

Dziwić jednak nie powinno, jeśli przyjmiemy tezę, że prezes, kosztem reszty regionu, od lat chroni środowisko wrocławskiej piłki nożnej. Przy układaniu grup rozgrywek, Polonia Środa Śląska została przeniesiona do grupy zachodniej. Stało się tak po tym jak wszyscy byli przekonani, że przeniesienie spotka Górnika. Byłoby to logiczne nie tylko ze względów geograficznego położenia, ale też ze względów bezpieczeństwa. Wtedy usłyszeliśmy od prezesa DolZPN, że najwyżej mecze podwyższonego ryzyka będą odbywać się bez udziału kibiców gości. Dlaczego w Oławie było inaczej?

Na koniec należałoby rozstrzygnąć sprawę najważniejszą. Jakie decyzje podejmie komisja dyscyplinarna i jak zostanie zakończona rywalizacja pomiędzy Oławą i Górnikiem. Jedno jest pewne. Ukaranie któregokolwiek klubu walkowerem będzie wyrokiem niesprawiedliwym, a może się mylę?

P