Sportowy Wałbrzych

JEDYNY TAKI PORTAL W MIEŚCIE

Julia Opawska jedzie z misją pomocową na Ukrainę

SONY DSC

Julia Opawska, jedyny w Polsce licencjonowany trzygwiazdkowy instruktor Parelli Natural Horsemanship (PNH), jedzie z misją pomocową na UkrainęCelem wyprawy jest Ukraińskie Centrum Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Banczenach, niedaleko Czerniowców, nad rumuńską granicą. Będzie to też misja rozpoznawcza.

Na miejscu znajduje się klasztor, przy którym powstał sierociniec (400 dzieci, w tym 125 niepełnosprawnych). Na jego czele stoi władyka Longin, który te dzieci “usynowił” i dba o nie.

Longin jest miłośnikiem jeździectwa. Przy Centrum jest około 10 koni i właśnie to jest cel naszej misji – przygotowanie tych koni metodami naturalnymi do zajęć hipoterapii. Będzie je tam prowadzić poznana przez nas w Polsce Ukrainka Oksana. Przyglądała się ona takim zajęciom w ośrodku TPD w Helenowie, gdzie około 100 niepełnosprawnych dzieci uczęszcza na hipoterapię.

Ekipa w składzie Julia Opawska (licencjonowana  3* instruktorka PNH), Izabela Floryszak-Więch, (pedagog, psycho-onkolog, PNH poziom 2), Barbara Lipska (hipoterapeutka, instruktor jeździectwa ze srebrna odznaka, PNH poziom 1 zaawansowany) wyruszy z Polski 12 września. Powrót planowany jest na 19 września. Na miejscu do pań dołączy były trener młodych mistrzów WKKW, trener I klasy sportowej, Jan Jurkiewicz.

P