Sportowy Wałbrzych

JEDYNY TAKI PORTAL W MIEŚCIE

Wyścigi Gołębi Pocztowych

Sport to nie tylko wyczyny ludzkie, to także emocje związane ze startami zwierząt w poszczególnych zmaganiach. Mówimy dużo o jeździectwie, wyścigach psich zaprzęgów czy chociażby skijoringu. Popularne w obrębie Wałbrzycha są także wyścigi ślimaków, a co z gołębiami pocztowymi?

Hobby, pasja, ogródek czy domek. Z tym kojarzy nam się hodowanie gołębi – czy to rasowych czy pocztowych. W kwestii tych ozdobnych ptaków mamy najczęściej do czynienia z wystawami. My dziś skupimy się na sportowcach w piórach – gołębiach pocztowych.

Lotniki też mają swoje wystawy, ale najczęściej specjalizują się w naprawdę nieziemskich i dalekich lotach, choć też biorą udział w zmaganiach sprinterskich. Hodowla gołębi pocztowych pod kątem rywalizacji w lotach to naprawdę nie lada wyzwanie pod względem czasowym i finansowym. To nie tylko karmienie i podziwianie swoich pupili w gołębniku czy podczas wypuszczania ich na otwartą przestrzeń. To również treningi, specjalna dieta i suplementy diety jakie hodowcy w dzisiejszych czasach stosują.

Gołębnik (nie jeden, a najczęściej kilka w danej hodowli) to nie tylko dom dla skrzydlatych herosów, to również baza, a zarazem centrum dowodzenia swojej nadziemnej floty. Hodowcy kategoryzują swoje ptaki pod względem możliwości przebytych kilometrów. Maratończycy, długodystansowcy, średniodystansowcy czy popularni także sprinterzy mieszkają najczęściej oddzielnie.

Trenować przed startem rozgrywek swoje ptaki należy dosyć często. Począwszy od przygotowań do startów juniorów, a kończąc na seniorskich wyścigach. Hodowla wiąże się bardzo często ze sprowadzaniem nowych ptaków w kwestii polepszenia wyników czy wprowadzenia pewnych zmian w swoim stadzie.

Przejdźmy jednak do sedna naszego wywodu. Otóż w Wałbrzychu i okolicach prężnie działają właśnie hodowcy gołębi pocztowych. Posiadamy własny okręg wałbrzyski, w którym rywalizują hodowcy między innymi z Jaworzyny Śląskiej, Ząbkowic Śląskich, Kamiennej Góry, Dzierżoniowa oraz naszego miasta.

  Karolina miażdży Nowice

To również wspaniały sport i nie lada emocje – szczególnie w oczekiwaniu na przylot swoich podopiecznych z danego konkursu, dystansu. Gołębie pocztowe niesamowicie i umiejętnie rozkładają swoje siły w wyścigu. Przede wszystkim wiedzą jak wrócić do domu z odległości kilkuset kilometrów i to w naprawdę dobrym czasie!

My, wychodząc na przeciw różnego rodzaju dyscyplinom sportowym, na naszym portalu także będziemy poświęcać słowa rywalizacji pocztowców.

Fot. pzhgp-walbrzych.pl

P