Sportowy Wałbrzych

JEDYNY TAKI PORTAL W MIEŚCIE

PlayStation 2: ważna część historii gier wideo

PlayStation 2: ważna część historii gier wideo

Dziś gry komputerowe to niezwykle zaawansowane produkcje online, gry kasynowe automaty, gry VR czy nawet mobilne. Jednak 20 lat temu ogromnym wydarzeniem na rynku było pojawienie się konsoli PlayStation 2. Czy słusznie powinniśmy uważać ją za ważną część gier w historii gier wideo?

Historia PS2

3 grudnia 1994 roku w Japonii ma miejsce wydarzenie, które na zawsze odmieni przyszłość gier wideo. To właśnie wtedy oficjalnie do sprzedaży trafia PlayStation. Niecały rok później konsola trafia na inne rynki, zwłaszcza USA i Europy. PSX okazał się ogromnym sukcesem, a łączna ilość sprzedanych egzemplarzy ze zmniejszonym PSOne wyniosła ponad 100 milionów egzemplarzy. Prawdziwa rewolucja nadeszła jednak w 2000 roku. To właśnie wtedy na rynku swą premierę miała Sony PlayStation 2.

Nowa konsola japońskiej firmy okazała się jeszcze większą rewolucją na rynku. Zaopatrzona została w procesor 64-bitowy, oparty na architekturze MIPS Emotion Engine, taktowany częstotliwością 294 MHz oraz GPU Graphics Synthesizer taktowany częstotliwością 150 MHz. Z kolei pamięć operacyjna wynosiła 32 MB RDRAM. Na owe czasy zrobiło to ogromne wrażenie, jak i dawało twórcom gier spore pole do manewru. Konsola nie tylko zapewniała o wiele lepsze możliwości graficzne, lecz również zaopatrzona została w napęd DVD. Dla wielu osób była to znakomita wiadomość, gdyż za jednym razem można było stać się posiadaczem konsoli do gier oraz odtwarzacza coraz popularniejszych na rynku płyt DVD. Cena bazowa wynosiła wówczas 299 dolarów, czyli tyle, ile kosztował wtedy dobrej jakości odtwarzacz DVD. W ten oto sposób jeszcze bardziej wzrosła popularność nowej konsoli. Jak na owe czasy konsola nie miała jeszcze dysku twardego, więc wszystkie gry odpalane były z poziomu płyt.

Wielki rekordzista

PlayStation 2 to do dziś absolutny rekordzista na rynku w historii. Łącznie sprzedano bowiem blisko 158 milionów egzemplarzy PlayStation 2 oraz PlayStation 2 Slim. To niepobity do dziś rekord! Warto zaznaczyć, że produkcja i sprzedaż PS2 zakończyła się dopiero z początkiem 2013 roku! Nowa konsola nie tylko gwarantowała wsteczną kompatybilność, lecz i bogaty wybór gier, które cyklicznie ukazywały się na rynku. Przyjmuje się, że stworzono ponad 4 tysiące różnych gier na PS2, które rozeszły się łącznie w ilości 1,5 miliarda sztuk!

Do dziś wiele osób z nostalgią podchodzi do czasów gry na PS2. Ukazały się przecież wtedy na konsolę takie hity jak: GTA: San Andreas, God of War I oraz II, Devil May Cry 2, Gran Turismo 3, Colin McRae Rally 2005, Dragon Quest VIII, Silent Hill 2, Burnout 3, Onimusha Dawn of Dreams, PES 2008, Soul Calibur 3, Final fantasy XII, Tekken 5, Gran Turismo 4, Resident Evil 4, Shadow of the Collossus, Metal Gear Solid. Ze wszystkich gier największym hitem było Grand Theft Auto: San Andreas, które sprzedało się w ilości 20,8 mln egzemplarzy.

Nowe technologie

Nie można także zapomnieć o zupełnie nowych technologiach, jakie niosła ze sobą PS2 w dziedzinie konsol. O napędzie DVD już wspominaliśmy. PlayStation 2 dzięki urządzeniu Network Adapter pozwalała na grę online. W pierwszej wersji był to osobny do zakupienia moduł, zaś w PS2 slim już wbudowany. Ponadto PS2 to także rozrywka znana z salonów gier. Otóż dzięki specjalnej gitarze i mikrofonom można było na niej zagrać w Guitar Hero czy SingStar. Konsola ta posiadała także dodatkowo do zakupu kamerę Eye Toy, która umożliwiała grę za pomocą ruchów własnego ciała. Można zatem wiedzieć, że taki styl rozgrywki rozpoczął się jeszcze przed nastaniem ery Kinecta na Xbox 360.

Można zatem powiedzieć, że PlayStation stała się pierwszą konsolą w historii, która pozwalała na bogatą rozrywkę multimedialną. Jedno urządzenie zapewniało gry, w tym także w trybie online, muzykę oraz oglądanie filmów na DVD. Do dziś wielu użytkowników PS3 czy PS4 z nostalgią wspomina złote czasy pierwszej czarnej konsoli od Sony.


materiał sponsorowany