Sportowy Wałbrzych

JEDYNY TAKI PORTAL W MIEŚCIE

Oszczędzanie pieniędzy. Typowe błędy początkujących

Często się zdarza, że poprzez ruletkę, darmowe gry w kasynach z bonusami bez depozytu wygrywamy daną sumę pieniędzy. Niestety wiele osób w ogóle nie oszczędza takich środków lub robi to w niewłaściwy sposób. Postanowiliśmy w związku z tym przyjrzeć się temu, jakie typowe błędy w oszczędzaniu popełniają początkujący.

Cel oszczędzania

Wiele osób zupełnie nie wyznacza sobie celu oszczędzania pieniędzy. Jeśli oszczędzamy, bo po prostu nie chcemy wydawać pieniędzy, to bardzo szybko możemy stać się niezwykle skąpi. Zarówno mniejsze jak i większe wydatki przyjdą nam z trudem, co z pewnością odbije się na naszym samopoczuciu.

Dobrym rozwiązaniem jest stopniowe oszczędzanie na czarne dni. Na jedno konto możemy przesyłać określoną sumę pieniędzy, która ma nam pomóc w sytuacji awaryjnej. Możemy sobie ustalić, że mają to być środki na powiedzmy 2 lub 3 miesiące bez pracy i dochodów. Jeśli mamy już taką kwotę zgromadzoną, to możemy odkładać na coś innego – wakacje, nowe auto, telewizor. Warto zatem wyznaczyć sobie konkretny cel, gdyż bez niego łatwo można przestać oszczędzać.

Zmiana nastawienia

Wielu początkujących niestety do kwestii oszczędzania podchodzi w ten sposób, iż traktuje je jako karę lub przymus. W takiej sytuacji łatwo jest się zniechęcić lub też odkładać zbyt mało. Konieczna jest zatem zmiana nastawienia. Oszczędzanie to patrzenie w przyszłość oraz zabezpieczanie się na różne sytuacje.

Wyciąganie pieniędzy z konta

Sporo osób regularnie podbiera, wypłaca sobie pieniądze z konta oszczędnościowego. To bardzo zła praktyka, która może doprowadzić do powtarzania się takich działań. Konto oszczędnościowe winno być traktowane jako sejf, ostatnia deska ratunku na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Jeśli regularnie będziemy je uszczuplać o 50 czy 100 złotych na zakupy, to wkrótce się może okazać, że nasze oszczędności przepadną. Należy zatem trzymać się celu, być wytrwałym w swoich dotychczasowych działaniach.

  El Profesor zostaje w Górniku

Oszczędzanie na koniec miesiąca

Naszym kolejnym błędem jest oszczędzanie na koniec miesiąca. Polega to na tym, że dostajemy wypłatę, opłacamy wszelkie rachunki, a następnie korzystamy z portfela do kolejnej wypłaty. W ten oto sposób można często wyzerować budżet lub wpłacić na koniec resztki, które kompletnie nie zgadzają się z naszym planem. Dobrze jest zatem już na początku wpłacić ustaloną kwotę i na podstawie pozostałych środków przeżyć być może bez szaleństw do końca miesiąca.

2 konta w tym samym banku

Jeżeli myślimy o oszczędzaniu pieniędzy, to koniecznie załóżmy sobie konto oszczędzające w innym banku. Jest to związane z kilkoma problemami, o których wspomnieliśmy wcześniej. 2 konta w jednym banku to zbyt łatwa pokusa na przelewanie środków z oszczędnościówki na zwykłe konto. Osobny jednak rachunek sprawi, że o wiele rzadziej będziemy na niego zaglądać, co pomoże w samym oszczędzaniu, wstrzymywaniu się od zbędnych wydatków.

Brak stałego zlecenia

Początkującym brakuje często regularności w dążeniu do celu oszczędzania. Zapominają zatem o przelewach, nie są one regularne lub o takich kwotach, jakie z góry sobie ustalili. Świetnym zatem rozwiązaniem, które łączy się z oszczędzaniem od początku miesiąca, jest zlecenie stałego przelewu. To system bankowy będzie za nas automatycznie w wybranym dniu miesiąca przelewał daną kwotę na konto oszczędzające.

Złe nawyki zakupowe

Przy nastawieniu na oszczędzanie sporo osób nie chce zakończyć swych typowych nawyków zakupowych. Podczas wyprawy do centrum handlowego czy supermarketu w naszym koszyku stale lądują rzeczy z promocji, które nie są nam de facto potrzebne. W ten oto sposób wydajemy pieniądze, które z powodzeniem moglibyśmy przeznaczyć na wybrany przez siebie cel.


materiał sponsorowany